כיצד עובדת מערכת GPS

מערכת GPS, ראשי תיבות של Global Positioning Sytem ובעברית: מערכת איתור לווינית.
בעזרת מקלט GPS אנחנו יכולים לדעת את מיקומנו המדוייק על פני כדור הארץ. ישנם 31 לוויני GPS הסובבים את כדור הארץ בגובה של 20,000 קילומטר. הלווינים שולחים אותות באופן קבוע, ולכל מי שיש מקלט (למשל מכשיר אייטרק או מכשיר ניווט לרכב), יכול להשתמש באותות על מנת לדעת את קו הרוחב, אורך וגובה בכל רגע נתון.
קווי הרוחב והאורך מאפשרים לנו לדעת את מיקומנו (או יותר נכון את מיקום שבב ה GPS) על המפה בצורה שטחית. נקודת הגובה מאפשרת לדעת אם אנחנו על מישור, על הר או בתוך מטוס. בכל זמן נתון, מקלט ה GPS מקבל אותות מ 4 לווינים שונים, והדיוק תלוי בזווית הלווינים. לוויני ה GPS משדרים גלי רדיו המכילים את מיקומם, ואת זמן השידור (בעזרת שעון אטומי). מקלט ה GPS מקבל את גל הרדיו שנשלח ולומד באיזה מרחק נמצא הלווין, ומתי שודר האות.
הלווין הראשון מאפשר לנו לדעת את המיקום השטחי, הלווין השני מצמצם את המיקום ל 2 נקודות אפשריות, הלווין השלישי מצמצם לנו לנקודה אחת על פני כדור הארץ. הלווין הרביעי מחשב את ההבדלים בין השעה שנשלח האות והשעה שהתקבלה במקלט, וככה אנחנו מקבלים את המיקום המדויק.
בעזרת שימוש במפות (לדוגמא גוגל מפות) המספרים של קו אורך רוחב וגובה, הופכים להיות כתובת, עיר ומדינה, וכך אנחנו יכולים לדעת היכן אנחנו נמצאים בעולם.המאמר נכתב ע"י קורל אלישע בתאריך ה 1.1.14

למידע נוסף השאירו פרטים:
טלפון: 077-5563137      |       אימייל: sales@foxifinder.com